Giving Back Matters

W dniach 13-19 czerwca 2017 r. grupa młodzieży z bytomskiego gimnazjum ZSO nr 7 stanęła przed nowym wyzwaniem. Wraz z młodzieżą z litewskiej miejscowości Alsedziai uczniowie mierzyli się z zadaniami, które sprawdzały ich predyspozycje do pracy w wolontariacie, a także ukazywały wspaniałe strony bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Mieli także okazję potrenować swój angielski, ponieważ tylko w tym języku porozumiewano się podczas projektu.

Polacy i Litwini wymieniali się wiedzą o swojej kulturze, zwyczajach, pasjach i doświadczeniach, nawiązując jednocześnie nowe przyjaźnie i znajomości.

Uczniowie podczas projektu uczestniczyli w zajęciach i warsztatach związanych z wolontariatem. Młodzież wymieniała się wiedzą i doświadczeniami podczas zajęć stacjonarnych. W ramach projektu o wolontariacie i zajęć praktycznych, uczniowie odwiedzili przedszkole w Telszy, w którym czekało ich nie lada wyzwanie – pomoc w opiece i organizowanie zabaw przedszkolakom. Nieco zmęczeni, ale i z poczuciem satysfakcji, zwiedzili Telszę, której główną atrakcją turystyczną jest jezioro w samym centrum miasta. Oprócz Telszy, mieli okazję podziwiać piękne widoki w Parku Narodowym. Dużą atrakcją było dla nich zwiedzanie Muzeum Zimnej Wojny. Sympatyczny pan przewodnik w przystępny sposób opowiedział im jej historię. Uczniowie zobaczyli wiele pamiątek związanych zarówno z tym okresem jak i samym miejscem, które jest pozostałością tajnej bazy rakietowej. Wizyta tam na długo pozostanie w ich pamięci. Efektem końcowym projektu jest nagrany przez uczestników film promujący w zabawny sposób wolontariat. Ale nie samą pracą człowiek żyje. Nasi gospodarze zaprosili naszą młodzież na Wieczór Litewski. Najpierw w żartobliwy sposób została sprawdzona ich wiedza o Litwie, następnie poznali kilka ciekawostek związanych z tym malowniczym krajem. Polacy także pokazali swoim litewskim kolegom miasto i szkołę, z której przyjechali. W ramach  Wieczoru Polskiego przygotowali dla nich quiz z nagrodami oraz poczęstowali Litwinów polskimi smakołykami. Zarówno podczas jednego jak i drugiego wieczoru, zabawom i tańcom nie było końca.