Półmetek wymiany młodzieży w Bytomiu

Za nami pierwsza połowa wymiany młodzieży #EmpowerofYouth, zapraszamy do relacji uczestników …

W niedzielę 15 września, pierwszego dnia naszego programu, wszystkie grupy miały okazję spotkać się podczas krótkich gier z imionami i podzielić się swoimi zainteresowaniami i nawykami z innymi. Zbliżyliśmy się do siebie poprzez: zajęcia, spacerując po mieście i świetnie się bawąc oraz dzieląc się historiami dotyczącymi naszego stylu życia.
Ponadto wszystkie grupy wspólnie uzgodniły pewne „zasady”, do których przestrzegania jesteśmy zobowiązani przestrzegać. Podzieliliśmy się możliwymi obawami dotyczącymi tego projektu i naszymi oczekiwaniami związanymi z tym spotkaniem. Ponadto zanotowaliśmy 8 kluczowych kompetencji, takich jak komunikacja w języku ojczystym, nauka uczenia się itp.

Prowadziliśmy warsztaty w BECEK Bytomskie Centrum Kultury. W super przyjaznej przestrzeni młodzi ludzie z 4 krajów Europy rozmawiali o wolontariacie i szansach na jego rozwój w swoich miastach.

W poniedziałek, 16 września, dotrzymywaliśmy tempa poprzedniego dnia, dyskutując o naszym zrozumieniu idei wolontariatu. Mieliśmy także okazję przedstawić wolontariat naszych rodzinnych miast. Okazało się, że wszyscy uczestnicy byli aktywnymi wolontariuszami w swoich miastach, w różnych projektach i organizacjach. O czym dyskutowaliśmy podczas warsztatów Moje miasto mój wolontariat. Później tego samego dnia zaoferowano nam tradycyjne polskie słodycze w towarzystwie greckich i włoskich piosenek, tuż przed pójściem na kręgle ?

17 września to był nasz trzeci dzień w Bytomiu. Zrobiliśmy naprawdę zabawny energizer, który wymyśliła dla nas Alina. Następnie wspólnie stworzyliśmy krzyżówkę ze słowem wolontariusz. To było naprawdę twórcze działanie, ponieważ próbowaliśmy odkryć różne słowa związane z wolontariatem. Następnie podzieliliśmy się na 5 zespołów i rozmawialiśmy o byciu wolontariuszem w kraju, który potrzebuje pomocy w rozwiązywaniu problemów, a następnie przedstawiliśmy nasze wytyczne.

W nocy poszliśmy do znanej kafeterii W Lufcie, gdzie pokazaliśmy nasze tradycyjne przekąski, snaki i napoje. Wszystkie potrawy kuchni greckiej, włoskiej, polskiej i czeskiej były pyszne i była to dobra okazja, aby odkryć międzynarodową kuchnię. Ponadto tańczyliśmy razem nasze regionalne tańce. Szczególnie dziękujemy obsłudze W Lufcie, która jest zawsze bardzo przyjazna i dzięki nim nasz wieczór międzykulturowy był naprawdę niezapomniany.

P.S. Nie powinieneś jeść, a potem tańczyć??

Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej, w ramach Programu Erasmus+, a realizuje go Fundacja Europejskich Inicjatyw na Śląsku.

Podobne wpisy