Kodeks wolontariusza

W ramach naszego projektu #EmpowerofYOUTH młodzi uczestnicy z: Polski, Włoch, Grecji i Czech przyglądali się wolontariatowi, jako możliwości rozwoju osobistego i zawodowego dla młodzieży. Wspólnie przygotowali kodeks wolontariusza składający się z trzech infografik:

  • zalety i wady wolontariatu,
  • prawa wolontariusza,
  • jak rozpocząć wolontariat?

Młodzi ludzie z Europy chcieli dotrzeć do swoich rówieśników w zwięzły sposób i przystępny sposób, opowiadając o wolontariacie bez tzw. „ściemy”. Prawie 40 osobowa grupa młodych ludzi zgodnie uznała wolontariat za jedną z podstawowych kwestii w swoim rozwoju, nie wyobrażając sobie samorealizacji bez niego.

Wolontariat w ich rozumieniu to nie tylko sposób na niesienie pomocy innym i bezinteresowne dawanie czegoś od siebie, ale także sposób na kształtowanie rzeczywistości wokół nas. Dzięki wolontariatowi nasze miejscowości i lokalne społeczności mogą funkcjonować dużo lepiej. Wolontariat buduje prawdziwe społeczne więzi i wpływa na satysfakcję członków społeczności z przynależności do miejsca w którym żyją. Dla wielu z nich wolontariat ma większe znaczenie, właśnie ze względu na lokalną społeczność, niż praca zawodowa, która nie zawsze musi być całkowicie zgodna z zainteresowaniami.

Z tych powodów, 4 grupy młodzieży z 4 organizacji partnerskich zobowiązały się do aktywnej promocji wolontariatu w swoich miejscowościach. W ten sposób chcą wpłynąć na młodych ludzi i pokonać jedną z największych barier w rozwoju wolontariatu jaką jest brak odpowiedniej komunikacji i promocji.

Zapraszamy do naszych infografik.

Infografiki można również pobrać tutaj.

Sam projekt odbywał się w dniach 14 do 23 września, a jego głównym tematem był wolontariat młodzieży. Chcieliśmy pokazać możliwości, jakie daje wolontariat dla młodych ludzi, ale także pracować nad jego jakością i sposobem angażowania młodzieży przez NGO i miasto. Polską grupę stanowili młodzi ludzie z bytomskiej szkoły ZSAiEO, a nasi partnerzy to Futuro Digitale z Włoch, EUphoria z Grecji i ASK z Czech. Więcej o projekcie przeczytacie w naszej relacji tutaj. Projekt był finansowany ze środków Komisji Europejskiej, w ramach Programu Erasmus+, a realizowała go Fundacja Europejskich Inicjatyw na Śląsku.

Wsparcie Komisji Europejskiej dla opracowania tej publikacji nie stanowi poparcia dla jej treści, które odzwierciedlają jedynie poglądy autorów, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie zawartych w niej informacji.

Podobne wpisy