Jeżach Stond. O ludziach. O kulturze. O Śląsku.

Młodzi Ślązacy zakończyli roczny projekt w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, który organizowali we współpracy z FEIS. Tak opisali swój projekt o naszym regionie:

Jeżech stond, a Ty ?

Nasza inicjatywa realizacji projektu jest reakcją na wyzwanie społeczne. Nasz cały region boryka się z problemem deprecjacji, widzimy, że postrzeganie województwa śląskiego w pozostałych częściach naszego kraju jest nacechowane negatywnie, co ogranicza jego rozwój. Jednym z głównych celów naszego projektu był rozwój dialogu społecznego pomiędzy różnymi grupami. Z jednej strony podniesienie świadomości Ślązaków, że wywodzenie się z naszego regionu nie jest przywarą, a dodatkową wartością. A z drugiej obalenie stereotypów dotyczących województwa śląskiego w pozostałych częściach Polski. Zaczynając od zmiany w nas samych jesteśmy w stanie zrobić wiele – zależy nam, żeby nasze działania docierało do jak najszerszego grona osób w naszej społeczności lokalnej i krajowej.

FIlmy Jeżach Stond

Nasz projekt trwał 12 miesięcy. Podczas tego okresu zrealizowaliśmy  nasz główny filmowy cel. Przeprowadziliśmy serię wywiadów ze znanymi osobistościami pochodzącymi z województwa śląskiego, celem promocji regionu, zmiany postrzegania Śląska i Ślązaków. Nagraliśmy wywiady z osobami, które czują się związane z kulturą naszej okolicy. Z każdą osobą, z którą przeprowadzimy wywiad powstał krótki filmik opowiadający o danej osobie. Przełożyło się to na 7 około 15 minutowych filmów, w których bohaterowie opowiadali o kulturze Śląska i o swojej historii. Filmy dostępne są na stronie projektu oraz na kanale YouTube: