(Nie)znani bohaterowie

Czy można połączyć sport i historię? Czy lekcje historii można przeprowadzić na sportowo? Takie wyzwanie postawiła sobie młodzież, w ramach projektu #UnDiscoveredHeroes. Młodzi ludzie z Bytomia i Ukrainy (Rivne) podczas tygodniowego spotkania w Wiśle (październik 2019) poszukiwali sportowych bohaterów ze swoich miast z początku XX w.

Rezultatem projektu są oryginalne i wciągające gry, których patronami są (nie)znani bohaterowie sportu z Polski i Ukrainy! Dzięki nim możecie poznać historie: Richarda Malika, Pzyvalov Ivana, Wilhelma Góry, Bronisława Pruhar-Ketlinga i innych …

Z tych historii i z drogi do ich odnalezienia, wyłoniły się wspólne wartości pomiędzy Polakami i Ukraińcami,  taki jak: fair-play, patriotyzm, szacunek dla własnej historii, współpraca ponad podziałami oraz otwarcie na własną i cudzą kulturę.

Mamy nadzieję, że aktywność fizyczna w postaci gier z patronami z przeszłości przyczyni się do wzrostu zainteresowania historią przez naszych rówieśników oraz będzie promować zdrowy styl życia!

Poznajcie historię naszego projektu!

Pierwszy dzień projektu był bardzo pracowity i interesujący?! Najpierw się poznaliśmy, graliśmy w grę „Pif Pah” – i wszystko po angielsku! ? Pierwszego dnia mieliśmy różne działania, aby poznać nowych przyjaciół z Ukrainy. Zadawaliśmy pytania dotyczące naszych zainteresowań i pasji. Następnie pojechaliśmy do centrum Wisły i dostaliśmy zadanie, podczas którego musieliśmy zrobić pięć zdjęć z miejscami sportowymi i zabytkami. ⚽?
A po pysznym obiedzie ?? pojechaliśmy do City Centre?, gdzie mieliśmy specjalne zadanie. Musieliśmy zrobić 5 zdjęć? związanych ze sportem??! To było bardzo interesujące?. A potem wróciliśmy do domu, prezentując te zdjęcia! Kiedy wróciliśmy, każda grupa prezentowała swoje zdjęcia. Moim zdaniem ten dzień był bardzo ekscytujący i spędziliśmy razem dobry czas. ❤️? Zagraliśmy w symulację, aby lepiej się poznać i być bardziej otwartym na różnice kulturowe. Dzień był bardzo fajny i energiczny! ?

Wstajemy o 8:00, poszliśmy do stołówki i gratulujemy Irze jej urodzin. ????
Następnie mamy ćwiczenie do wyobrażenia czterech superbohaterów. Następnie staliśmy się w jednej linii i wykonujemy ciekawe ćwiczenia i spędzamy czas razem! ???
Następnie zjedliśmy smaczny obiad ? i czas wolny ?. A wieczorem mieliśmy „Wieczór ukraiński”.
Tańczyliśmy??, śpiewaliśmy piosenki? i jedliśmy polskie słodycze tego wieczoru???. A na mecie mieliśmy dyskotekę! ?? Ten dzień był bardzo interesujący i istniał! ??? Bardzo nam się podobało i jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy spędzić razem tak wspaniale czas. To było nasze pierwsze spotkanie z ukraińską kulturą i tradycjami. Pozostanie w naszej pamięci

Nasz projekt dotyczy sportu, więc oczywiste jest, że dzień rozpoczęliśmy od rozgrzewki. Rozgrzewkę poprowadzili nasi przyjaciele z Ukrainy. Spędziliśmy czas między śniadaniem a kolacją, szukając informacji o sportowcach, którzy mieszkali przed II wojną światową w naszych miastach. Polacy szukali ludzi z ich miasta (Bytom), a my z naszego (Równe i Wołyń). Zaprezentowaliśmy je po obiedzie naszej grupie projektowej. O 15.00 wybraliśmy się do Wisły Malinki, aby zobaczyć lunchpad skoczków Adama Małysza. Wieczorem przypomnieliśmy sobie nasze gry z dzieciństwa i zagraliśmy je razem z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy. To była świetna zabawa i ekscytujący czas dla nas wszystkich. A przed kolacją graliśmy w mecze krajowe z każdego kraju, było bardzo fajnie.

Po śniadaniu mieliśmy krótką rozgrzewkę, którą poprowadzili Polacy. ?‍♀️ Potem zaczęliśmy pracować w grupach, aby wymyślić własną grę. ⚽ To było bardzo interesujące. ? Po krótkiej przerwie zjedliśmy miły obiad. Następnie pojechaliśmy do Wisły, aby zagrać w nasze gry. Wszyscy byli szczęśliwi i radośni. ? Gry były świetne! Świetnie się bawiliśmy i naprawdę dobrze się bawiliśmy.

Nie mieliśmy rozgrzewki, bo padało. Od godziny 10 zrobiliśmy projekt dotyczący różnych typów osobowości w grupach. Potem musieliśmy zdecydować, kim jesteśmy. Po obiedzie graliśmy w jedną z naszych ulubionych gier – 3 postacie – mafię, zabójcę i policję. Potem poznaliśmy, czym jest Canva. Naszym zadaniem było użycie tej aplikacji do zaprojektowania plakatu. Najbardziej ekscytującym momentem dla nas był wywiad na temat naszych uczuć, naszych opinii na temat sportu i historii. Wieczorem Dasha pokazała nam taniec brzucha (jest instruktorką tańca).

Pierwsza część dnia była dla nas czasem relaksu. Dzień rozpoczęliśmy od pójścia do kościoła. ⛪️
Potem poszliśmy do kawiarni i do miasta. Kiedy przyszliśmy do pensjonatu, mieliśmy przerwę na lunch.
Następnie grupy polskie i ukraińskie musiały przygotować scenariusz do przedstawienia naszego pobytu tutaj.
Wieczorem tańczyliśmy JUST DANCE.????
Wieczór był pełen wrażeń i emocji

Potem wróciliśmy na obiad. Następnie pojechaliśmy do Wisły, aby wykonać zadania, o które poprosiła nas Alina. Były bardzo interesujące i zabawne. ? Potem mieliśmy ognisko pożegnalne i dyskotekę. ?? Bardzo nam przykro, że musimy zakończyć ten projekt. ? Chcielibyśmy zaprosić Cię do obejrzenia naszych ostatnich filmów i zdjęć. ?❤️ Już wkrótce zaprezentujemy opracowane przez nas gry, których patronami są sportowcy z Polski i Ukrainy!Na tym nie skończyły się jednak rezultaty naszego projektu.  (Nie)znani bohaterowie stali się patronami gier sportowych, wymyślonych i opracowanych przez młodych uczestników projektu! ⚽️⌛️Możecie pobrać i zagrać w gry oraz obejrzeć talię naszych sportowych herosów.

Projekt był realizowany w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży przez Fundację FEIS i Parafię Rzymskokatolicką pod wezwaniem Św. Św. Piotra i Pawła w Rivne.

#mlodziezihistoria #PLUAhistory #PLUAyouth #polskoukrainskawymiana #feis #wymianamlodziezy

Podobne wpisy