Count on youth -relacja z wymiany młodzieży

Na przełomie marca i kwietnia w Murzasichle miała miejsce wymiana młodzieżowa w ramach projektu #CountOnYouth, organizowana przez naszą fundację. Projekt skupiał się na temacie przedsiębiorczości młodzieży, a jego uczestnikami była młodzież z Polski 🇵🇱, Słowacji 🇸🇰 oraz Czech 🇨🇿

Uczestniczki i uczestnicy wymiany młodzieżowej ,,CountOnYouth” podczas całego pobytu na mobilności wymiany młodzieżowej mogli się dowiedzieć jak wygląda przedsiębiorczość młodych w Republice Czeskiej, na Słowacji oraz w Polsce. Podczas zajęć przygotowali wiele materiałów promujących przedsiębiorczość wśród młodzieży oraz pokazujących jak rozpocząć własną inicjatywę. Możecie je znaleźć na naszych mediach społecznościowych! 

Główny temat w ramach którego poruszane były dyskusje dotyczyły tego jak być młodym przedsiębiorcą w naszych państwach. Każda grupa przyjrzała się temu jakie wsparcie mogą dostać w swoim mieście/regionie oraz w perspektywie całego państwa. Uczestniczki/uczestnicy mogli porównać sytuację i zastanowić się gdzie najłatwiej zacząć biznes. Wspólnie doszliśmy do wniosku że prowadzenie własnego przedsiębiorstwa może stanowić wyzwanie, które warto promować wśród młodego pokolenia.  

Podczas wymiany w ramach projektu młodzież miała okazję wziąć udział w sesji ,,Friend Advertisement”, dzięki której poznając swoje mocne strony, ,,reklamowali siebie” jako kandydata na przyjaciela. Zadania tego typu przede wszystkim pomagają rozwijać kompetencje społeczne oraz umiejętności interpersonalne. Aktywności projektowe skupiały się przede wszystkim na zachęceniu uczesników do wyrażenia siebie oraz pogłębienia wiedzy na temat przedsiębiorczości. Oprócz tego odbyły się sesje, podczas których młodzież biorąca udział w projekcie miała za zadanie lepsze poznanie siebie oraz określenie swoich mocnych i słabszych stron. Dzięki takiej aktywności uczestnicy mogli lepiej sprofilować się na potencjalnym stanowisku na rynku pracy. Rzeczą, którą młodzież zrobiła dodatkowo, a która nie była przewidziana w początkowych założeniach projektu, była akcja ,,European Youth Stands with Ukraine”. Polegała ona na opublikowaniu na mediach społecznościowych zdjęć uczestników z napisami w języku ukraińskim. Efekty tej akcji można obejrzeć na naszych social mediach.

Po projekcie zaś odbyło się spotkanie zorganizowane przez młodzież w Zespół Szkół Administracyjno – Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu! Młodzi uczestnicy wprowadzili nas w świat projektów Erasmus+, opowiedzieli o edukacji pozaformalnej i wpływie projektu na ich życie. 

Przede wszystkim jednak spotkanie prezentowało szanse dla młodych przedsiębiorców. Podczas 10 dniowej przygody Erasmus+ uczestnicy przygotowali wskazówki i porady dla młodych przedsiębiorców z Polski Słowacji i Czech 🇵🇱🇸🇰🇨🇿 Można w nich znaleźć informacje gdzie szukać wsparcia, w jakim kierunku się rozwijać i od czego w ogóle zacząć swój własny biznes.

Pierwsze rezultaty naszego projektu znajdziecie na socjalnej przestrzeni online z rezultatami – Padlet 📍A już wkrótce ruszy nasza przestrzeń dla młodych przedsiębiorców 📍

https://padlet.com/fundacja_feis/entrepreneurs

Podobne wpisy