Renew Craft – relacja z projektu

Projekt RenewCraft skupiał się na odnalezieniu zapomnianych zawodów oraz próbie wypracowania ich nowej, prosperującej w obecnej sytuacji rynkowej formy. Oprócz sfery zapomnianych zawodów, młodzi ludzie poznawali ideę przedsiębiorczości społecznej oraz podstawy zarządzania czasem, budżetem domowym oraz możliwości, jakie daje im państwo i Unia Europejska do rozpoczęcia własnego biznesu.

Uczestniczki i uczestnicy przygotowali nowe, zmodernizowane odsłony starych, zapomnianych zawodów. Młodzież wzięła sobie do serca hasło #RenewCraft i przygotowała infografiki, prezentujące nowe wersje zawodów, takie jak szklarz, stolarz meblowy, koronkarz, fajkarz czy artysta papier-mâché. Ponadto młodzież z Czech, Słowenii, Włoch, Grecji oraz Polski pracowała nad tematyką związaną z przedsiębiorczością młodzieży, przedsiębiorstwami społecznymi oraz zapomnianymi zawodami. Zorganizowano również grę miejską w Zakopanem, aby młodzież mogła zintegrować się z lokalną społecznością.

Polskimi uczestnikami i uczestniczkami była młodzież zainteresowana tematyką przedsiębiorczości tzw. ginących zawodów i tradycyjnego rękodzieła z ZSAEIO w Bytomiu, w której prowadzone są kierunki związane z projektowaniem mody, designem, ale też rękodziełem i rzemiosłem. Wsparła ich młodzież z Grecji, Włoch i Słowenii oraz Czech. Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Erasmus+.

Zapraszamy serdecznie do zgłębienia tajników zawodów, które choć mają korzenie w dalekiej przeszłości, nadal kryją w sobie niezwykły urok i wartość. Zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest wyrabiać metal w tradycyjny sposób tak, jak robili to kowale wieków temu? A może fascynuje Cię tradycyjne rolnictwo, które mimo upływu czasu wciąż jest esencją wielu społeczności? Znajdziesz tu również informacje o innych starych zawodach, takich jak obróbka drewna, wyplatanie koszyków czy garncarstwo. Każdy z tych zawodów to nie tylko umiejętność, ale również wgląd w historię, tradycję i kulturę.

Nie przegap okazji, aby poznać świat tradycyjnych zawodów i doświadczyć ich unikalności!

http://mlodybiznes.feis.org.pl/renewcraft

Podobne wpisy