Jak połączyliśmy sport i historię?

28 października w Biurze Promocji Bytomia prezentowaliśmy rezultaty naszego projektu #UnDiscoveredHeroes – wymiany młodzieży z Polski i Ukrainy.

W ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży młodzi ludzie z Bytomia i Rivne spędzili ponad tydzień w polskich górach, w Wiśle. Przez ten czas, wspólnie przełamywali stereotypy, doskonalili umiejętności językowe i dzielili się swoim dorobkiem kulturowym. Jednak głównym celem wymiany były wspólne poszukiwania zapomnianych sportowców z okresu początku XX wieku i tworzenie gier sportowych.

Podczas spotkania młodzi uczestnicy ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Bytomiu opowiadali o: pracy w międzykulturowym środowisku, pokazali filmy i zdjęcia z wymiany oraz zaprezentowali wypracowane rezultaty. Był czas na wspólną ewaluację projektu, ale także na wyjście do mieszkańców Bytomia i wspólne zagranie w sportowe gry na bytomskim rynku.

W spotkaniu wzięli udział min.: kierownik Biura Promocji Bytomia Aleksandra Prajs, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 32 w Bytomiu Grażyna Dyszy, nauczyciele towarzyszący młodzieży podczas projektu Grażyna Pala i Renata Zeliasz-Nguyen oraz przedstawiciele organizatora Fundacji FEIS Alina Prochasek i Piotr Jaros.

W ramach projektu młodzi ludzie odnaleźli 8 bohaterów, którzy utworzyli talię (Nie)znanych bohaterów sportu. Na kartach można odszukać krótkie informacje o ich dokonaniach sportowych i wartościach, które sobą prezentowali. Mamy nadzieję, że te karty przywrócą o nich pamięć i przyczynią się do większej znajomości tych wybitnych postaci, nie tylko w skali regionalnej. Dziękujemy za ogrom pracy historycznej młodym ludziom i och opiekunom i zapraszamy do naszej talii superbohaterów!

Na tym nie skończyły się jednak rezultaty naszego projektu.  (Nie)znani bohaterowie stali się patronami gier sportowych, wymyślonych i opracowanych przez młodych uczestników. Stworzone gry są doskonałym narzędziem do promocji zdrowego stylu życia i przeciwdziałania negatywnym postawom bycia online. Każda z gier jest inna i można ją wykorzystać w inny sposób.

Możecie pobrać i zagrać w gry pod tym linkiem. 

3 characters

Language jumps

VoleyDodge

Word bomb

Projekt był realizowany w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży przez Fundację FEIS i Parafię Rzymskokatolicką pod wezwaniem Św. Św. Piotra i Pawła w Rivne. O samym projekcie przeczytasz więcej w tej relacji.