Sportowe lekcje historii

Czy można połączyć sport i historię? Czy lekcje historii można przeprowadzić na sportowo? Takie wyzwanie postawili sobie młodzi uczestnicy projektu #UnDiscoveredHeroes – wymiany młodzieży z Polski i Ukrainy.

W ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży młodzież z obu krajów, spędziła ponad tydzień w polskich górach, w Wiśle. Przez ten czas, wspólnie przełamywali stereotypy, doskonalili umiejętności językowe i dzielili się swoim dorobkiem kulturowym. Jednak głównym celem wymiany były wspólne poszukiwania zapomnianych sportowców z okresu początku XX wieku i tworzenie gier sportowych.

Do rozegrania opracowanych przez siebie gier sportowych, uczestnicy zaprosili swoich rówieśników ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Bytomiu w ramach cyklu sportowych lekcji historii. W jaki sposób połączyli aktywność fizyczną z historią? Każda gra miała swojego historycznego bohatera – zapomnianego sportowca z poprzedniego wieku. Młodzi ludzie opowiadali nie tylko o ich osiągnieciach sportowych , ale także o ich zaangażowaniu społecznym, trudnej historii politycznej okresu II wojny światowej i wyborach pomiędzy karierą sportową, a działalnością na rzecz kraju.

Aktywności były oparte o pozaformalne metody oraz prowadzone i zarządzane przez samą młodzież.

W ramach projektu młodzi ludzie odnaleźli 8 bohaterów, którzy utworzyli talię (Nie)znanych bohaterów sportu. Na kartach można odszukać krótkie informacje o ich dokonaniach sportowych i wartościach, które sobą prezentowali. Gry są doskonałym narzędziem do promocji zdrowego stylu życia i przeciwdziałania negatywnym postawom bycia online. Każda z gier jest inna i można ją wykorzystać w inny sposób.

Możecie pobrać i zagrać w gry pod tym linkiem

Projekt był realizowany w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży przez Fundację FEIS i Parafię Rzymskokatolicką pod wezwaniem Św. Św. Piotra i Pawła w Rivne. O samym projekcie przeczytasz więcej w tej relacji.