O strategii dla miejskiego wolontariatu w Bytomiu

W czwartek, 5 marca mieliśmy okazję włączyć się w sieciowanie bytomskich ngo-sów, w ramach cyklicznych spotkań III sektora „Forum NGO Bytom”. Pierwsza część spotkania została w całości poświęcona wolontariatowi.

Piotr Jaros z FEIS zaprezentował wprowadzenie do tematu, opierając się na polskiej edycji Strategii miejskiego wolontariatu, którą opracowali uczestnicy zeszłorocznej wymiany młodzieży #EmpowerofYOUTH, realizowanej w ramach Programu Erasmus+.

Przedstawiciele NGO wspólnie dyskutowali o możliwości wprowadzenia strategii dla miejskiego wolontariatu w Bytomiu. Zastanawialiśmy się: Jak promujemy w Bytomiu wolontariat? Czy mamy w Bytomiu bank wolontariatu? Jak zwiększyć szanse rozwoju miejskiego wolontariatu? Czy powinniśmy poszukać alternatywy dla dotychczasowej formuły świętowania Międzynarodowego Dnia Wolontariatu?

Wypracowany przez uczestników wymiany #EmpowerofYOUTH, przewodnik okazał się bardzo przydatnym narzędziem, które z młodzieżowej perspektywy, krytycznie oceniło, ale też dało mnóstwo pozytywnego feedbacku. Naszą strategię można przeglądać na Issuu:

https://issuu.com/feisfundacja/docs/empower_youth_strategy_pl

lub pobraż wersję pdf TUTAJ.

Szerszej o naszym projekcie przeczytacie tutaj.

Jednym z ustaleń forum było powołanie grupy roboczej ds. miejskiego wolontariatu, do której ze strony FEIS dołączy Piotr Jaros. Będziemy na bieżąco informować o konkretnych rezultatach, prac tego zespołu.

FORUM NGO nie zamknęło się tylko  w tematyce wolontariatu. Poruszana była kwestia miejskich konkursów ofert: Czym są oraz dlaczego są potrzebne konkursy na wkłady własne? Co można poprawić aby było łatwiej startować w konkursach i rozstrzygać? Jak ma się przebieg konkursów do przyjętych dla Bytomia strategii? Podsumowano również prace działających do tej pory zespołów roboczych. Dowiedzieliśmy się o nowej siedziby bytomskich NGO, którą po raz pierwszy poprowadzą same NGO. FEIS liczy na owocną współpracę i jeszcze więcej działań młodzieżowych w Bytomiu!

Dziękujemy za zaproszenie i organizację: Stowarzyszeniu Manuffaktura, Inqubator Teatralny i Piękna strona miasta.

fot. Magdalena Koloch /Stowarzyszenie Manuffaktura/

Podobne wpisy