5 miast, 5 konsultacji i 5 grup młodych ludzi
5 miast, 5 konsultacji młodzieżowych i 5 wspaniałych grup młodych ludzi… tak wyglądały konsultacje młodzieżowe w ramach naszego projektu ,,Kim jest młody obywatel/ka?”!
Zakończyliśmy I fazę projektu, która polegała na konsultacjach młodzieżowych z młodymi ludźmi z Województwa Śląskiego. Spotkaliśmy się z ponad 150 osobami z całego regionu, po to, aby porozmawiać na takie tematy jak Młoda Europa, Samorząd szkolny 2.0, Cyfrowa demokracja, Młody obywatel/ka oraz Ekologia i demokracja! Konsultacje przeprowadziliśmy w Bytomiu, Siemianowicach Śląskich, Jastrzębiu-Zdroju, Mikołowie oraz Raciborzu.
- W Biurze Promocji Bytomia rozmawialiśmy z uczennicami i uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu o Młodych obywatel(k)ach
- W Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich spotkaliśmy się z uczennicami i uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki na konsultacjach ,,Młoda Europa”
- Następna wizyta odbyła się w Urzędzie Miasta Jastrzębia-Zdroju, gdzie debatowaliśmy nad ,,Ekologią i demokracją” z młodzieżowymi radnymi z Młodzieżowej Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój
- Konsultacje ,,Cyfrowa demokracja” w Mikołowie odbyły się w partnerstwie z Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie, gdzie spotkaliśmy się z przedstawicielkami i przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miejskiej Mikołowa
- W Raciborzu rozmawialiśmy o ,,Samorządzie szkolnym 2.0” z uczennicami i uczniami Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej.
Te 5 spotkań było niesamowitą okazją do wspólnego uczenia się oraz dyskutowania! Dzięki aktywności młodzieży z Bytomia, Siemianowic Śląskich, Jastrzębia-Zdroju, Mikołowa i Raciborza byliśmy w stanie przeanalizować podejście śląskiej młodzieży do demokracji, państwa oraz społeczeństwa obywatelskiego.
Zebraliśmy również dane dotyczące tego, co młodym przeszkadza w naszym państwie, najczęściej powtarzającymi się problemami były: brak zaufania do polityczek i polityków, brak poczucia zabezpieczenia finansowego, brak poczucia wpływu na życie polityczne, niska kultura polityczna w kraju, brak reprezentacji głosu młodzieży oraz brak przygotowania obywatelskiego (brak odpowiedniej edukacji obywatelskiej w szkołach). Zobaczcie też efekty naszych konsultacji online na specjalnych JAMBORDach tutaj
Teraz przed nami II faza projektu – warsztaty z ekspertkami i ekspertami… stay tuned!
Więcej o naszym projekcie dowiecie się ze strony projektu. A jeżeli chcesz skonsultować swoją obywatelską aktywność? Nie wiesz od czego zacząć działania społeczne? Szukasz możliwości podjęcia nowych inicjatyw? Skontaktuj się z nami poprzez specjalny infopunkt porad obywatelskich.
,,Kim jest młody obywatel/ka?’’ to projekt stanowiący odpowiedź na potrzebę lepszej i bardziej praktycznej edukacji obywatelskiej w Województwie Śląskim. Ma on za zadanie uzupełnić wiedzę z sektora edukacji formalnej o edukację poprzez działanie. Jego partnerami są SIPE Śląski Instytut Edukacji Politycznej oraz MSNPiD Międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Nad projektem patronaty objeli również:
- Prezydent Miasta Katowice
- Prezydent Miasta Bytom
- Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
- Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
- Towarzystwo Inicjatyw Naukowych
- PROM Polska Rada Organizacji Młodzieżowych
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.