Podsumowanie roku 2019

Czas Świąt i koniec roku to zwykle okres podsumowań. Dlatego jako zespół FEIS chcielibyśmy krótko podzielić się z Wami co udało nam się osiągnąć w 2019 roku i co planujemy na 2020!

Zakończyliśmy nasz projekt Youth Cards, który kilka dni temu otrzymał wyróżnienie dobrych praktyk projektów Erasmus+. Oznacza to, że jego jakość i rezultaty mogą służyć innym organizacjom jako źródło inspiracji do rozwoju i działań. Sam projekt trwał ponad rok czasu i polegał na powołaniu młodzieżowych rad miejskich w dwóch miastach partnerskich Bytomiu i we Vsetinie (Czechy). Projekt zakończył się sukcesem – w obu miastach działają już młodzieżowi radni wybrani w demokratycznych wyborach. Więcej informacji o projekcie znajdziecie na naszym młodzieżowym portalu http://youthcards.eu, gdzie relacjonowaliśmy wydarzenia z projektu oraz jego rezultaty wraz ze zdjęciami i odnośnikami do social media. Pracowaliśmy w trzech językach: po polsku, czesku i angielsku!

Nasze działania relacjonowaliśmy na kanale YouTube projektu:

W ramach kolejnego projektu „(Un)discovered heroes” z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, młodzież z obu krajów, spędziła ponad tydzień w polskich górach, w Wiśle. Przez ten czas, wspólnie przełamywali stereotypy, doskonalili umiejętności językowe i dzielili się swoim dorobkiem kulturowym. Jednak głównym celem wymiany były wspólne poszukiwania zapomnianych sportowców z okresu początku XX wieku i tworzenie gier sportowych.

W ramach projektu młodzi ludzie odnaleźli 8 bohaterów, którzy utworzyli talię (Nie)znanych bohaterów sportu.  (Nie)znani bohaterowie stali się patronami gier sportowych, wymyślonych i opracowanych przez młodych uczestników. Możecie pobrać i zagrać w gry pod tym linkiem https://feis.org.pl/2019/10/20/undiscovered-heroes-games/

W ramach naszego trzeciego projektu #EmpowerofYOUTH młodzi uczestnicy z: Polski, Włoch, Grecji i Czech przyglądali się wolontariatowi, jako możliwości rozwoju osobistego i zawodowego dla młodzieży.

W ramach Programu Erasmus+, młodzi ludzie spędzili 8 dni w Bytomiu, biorąc udział w wymianie młodzieży na temat wolontariatu. Wspólnie stworzyli pozaformalną przestrzeń edukacyjną dla młodzieży, wykorzystując różne możliwości miasta. Wspólne spotkanie miało na celu promocję wolontariatu wśród młodzieży w Europie oraz poszukiwanie szans na rozwój tej formy aktywności w miastach młodzieży: Bytomiu, Neapolu, Vsetinie i Tesalonikach. Głównym tematem był wolontariat młodzieży, zarówno jako sposób rozwoju osobistego, jak i narzędzie do pozyskiwania nowych kompetencji i umiejętnościach. Wspólnie uczestnicy pokazali możliwości, jakie daje wolontariat dla młodych ludzi, ale także pracowali nad jego jakością i sposobem angażowania młodzieży przez NGO i miasta.

Fundacja FEIS po raz pierwszy realizowała wymianę młodzieży w Bytomiu, a projekt otrzymał honorowy patronat Prezydenta Bytomia. Dzięki spotkaniu udało się odkryć młodzieżowe oblicze naszego miasta, a zagraniczna młodzież spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem mieszkańców.

Polską grupę stanowili młodzi ludzie z bytomskiego ZSAiEO, a nasi partnerzy to Futuro Digitale z Włoch, EUphoria z Grecji i ASK z Vsetina. Wymiana była realizowana w dniach 14-23 września tego roku ze środków Komisji Europejskiej, w ramach Programu Erasmus+.

Jak sami widzicie, działo się aż nadto! O co w 2020 roku? Chcemy dalej pracować nad młodym obliczem Bytomia, współpracować z Vsetinem i włączyć nowych partnerów z zagranicy w te działania. Nasze plany są już skonkretyzowane, ale ponieważ musimy poczekać na ocenę wniosków Erasmus+, możemy tylko ujawnić, że będą dotyczyły promocji miasta i budowaniu lub odkrywaniu przestrzeni dla młodzieży.

Na sam koniec chcielibyśmy podziękować Naszym wolontariuszom, współpracownikom, partnerom z samorządów, instytucji wspierających, organizacji partnerskich oraz wszystkim, którzy Nas wsparli lub po prostu widzą sens w naszych działaniach 🙂